ورود / ثبت نام 0
blog image

ساعت مچی چه اجزایی دارد؟

زمان انتشار:
تیر 13, 1400
نویسنده:
میثم
زمان تقریبی مطالعه:
14 دقیقه

امروزه ساعت مچی، یکی از اجزای جدانشدنی استایل افراد است و تنها به عنوان وسیله‌ای کاربردی برای اطلاع از زمان به کار نمی‌رود. با توجه به این موضوع، خرید ساعت مناسب، یکی از موضوعات مهمی است که اکثر افراد با آن درگیر هستند.

ساعت‌ها از اجزای دقیق و پیچیده‌ای ساخته شده‌اند. گفته می‌شود در برخی ساعت‌ها حدود ۱۰۰-۱۰۰۰ قطعه به کار رفته است. در این مقاله مهم‌ترین اجزای ساعت و انواع آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

اجزای بیرونی ساعت

به طور کلی ساعت از دو قسمت بیرونی و درونی تشکیل شده است. قسمت بیرونی شامل صفحه‌ی ساعت، بند ساعت، بزل، شیشه و … است. از لحاظ زیبایی، قسمت بیرونی ساعت، اهمیت بیشتری نسبت به قسمت درونی آن دارد. در ادامه اجزای ساعت را معرفی کرده و به معرفی انواع آن می‌پردازیم.

 

صفحه نمایش ساعت

صفحه نمایش ساعت از اجزای مختلفی مانند عقربه‌ها و نشانگر اعداد تشکیل شده و در واقع یکی از قسمت‌های مهم ساعت است. روی این صفحه به وسیله‌ی محافظی شیشه‌ای پوشیده شده و دور تا دور آن به وسیله‌ی بدنه محافظت می‌شود. صفحه‌ی نمایش ساعت، انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 

طرح گیلوش

شاید شما هم با ساعت‌هایی با زمینه‌ی موجی شکل مواجه شده باشید. این طرح با نام گلیوش شناخته می‌شود؛ بسیاری از ساعت‌ها با این الگو ساخته می‌شوند. البته در حال حاضر اغلب برندها با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک به حکاکی این الگو می‌پردازند و کمتر برندی این هنر را به صورت دستی طراحی می‌کند.

 

طرح اسکلتون

صفحه‌ی موتور باز یا اسکلتون به شما این امکان را می‌دهد که به طور دقیق  و همراه با جزئیات، قسمت‌های داخلی ساعت و نحوه‌ی کار آن را مشاهده کنید. اگر به این سبک ساعت علاقه دارید، سری به مدل‌های برند موریس لاکروا و هابلوت بزنید.

طرح تپیسری

مربع‌های کوچک و مرتب روی صفحه‌ی ساعت، سبک تپیسری را به وجود می‌آورد. این طرح از لحاظ متوالی بودن، به سبک گیلوش شباهت دارد.

 

نشانگر اعداد

روی این صفحه با نشانگر علامت‌گذاری شده و ممکن است اعداد ساعت به وسیله‌ی اعداد لاتین، عربی، الماس‌های کوچک و یا خط‌هایی مورب علامت‌گذاری شده باشند.

 

عقربه

از اجزای دیگر صفحه نمایش می‌توان به عقربه‌ها اشاره کرد. به طور معمول ساعت‌ها از سه عقربه‌ی ساعت شمار، دقیقه شمار و ثانیه شمار تشکیل شده‌اند. البته تعداد عقربه‌های به کار رفته در ساعت‌ها یکسان نیست. برای مثال ساعت‌های کرونوگراف و GMT، عقربه‌ی بیشتری دارند یا برخی از ساعت‌ها، عقربه‌ی ثانیه شمار ندارند.

 

قاب ساعت

قاب یکی از بخش‌های مهم ساعت است که شیشه‌ی ساعت را در بر می‌گیرد و از آن محافظت می‌کند. قاب ساعت از مواد متنوعی ساخته می‌شود؛ برای مثال می‌تواند سرامیکی، پلاستیکی یا از جنس فلز باشد.

اغلب برندهای لوکس از فلزاتی مانند طلا، نقره یا پلاتینیوم برای ساخت قاب ساعت استفاده می‌کنند.

 

بند ساعت

از اجزای دیگر ساعت، بند آن است که با توجه به نوع ساعت، جنس‌های مختلفی دارد. برای مثال اغلب ساعت‌های ورزشی، دارای بند سیلیکونی هستند و ساعت‌های رسمی از بند چرم بهره می‌برند.

بندها به آویزه‌های ساعت وصل می‌شوند و آن را به دور مچ محکم می‌کنند. ممکن است بند دارای حلقه‌هایی ثابت یا متحرک برای محکم کردن قسمت اضافی بند باشند.

عموما بندهای چرمی از پوست سوسمار، تمساح یا گاو ساخته می‌شوند. این بندها به راحتی با کیف و کفش چرم شما ست می‌شوند و اغلب در ساعت‌های رسمی یا کلاسیک به کار می‌روند.

نوع دیگری از بندها، بندهای فلزی هستند که ممکن است از طلا، فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم ساخته شوند. همان‌طور که اشاره کردیم، این فلزات در ساخت قاب ساعت نیز کاربرد دارند.

بندهای پارچه‌ای، سیلیکونی و نایلون، در ساعت‌های ورزشی، ضد آب و ساعت‌های غیر رسمی کاربرد دارند. این بندها عموما به سادگی تعویض می‌شوند و جلوه‌ای دیگر به ساعت شما می‌بخشند.

 

بزل

نام دیگر بزل Bezel، زه ساعت است. از وظایف بزل در ساعت، نگهداشتن شیشه یا گلس ساعت است. به طور کلی بزل‌ها، تزئینی یا کاربردی و ثابت یا چرخشی اند. بزل‌های تزئینی در برخی ساعت‌ها به کار رفته و باعث زیبایی آن می‌شوند؛ بزل‌های کاربردی نیز عموما در ساعت‌های غواصی به کار می‌روند. در ادامه دو نوع از متداول‌ترین بزل‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

بزل دایو یا شمارشی

این بزل، مانند کرنومتر عمل کرده و قادر است زمان سپری شده را اندازه‌گیری کند. این نوع بزل یک جهته است و قابلیت چرخش ندارد. بزل دایو در ساعت مچی‌ های غواصی به کار می‌رود.

 

بزل شمارش معکوس

بزل شمارش معکوس، در ساعت مچی‌های خلبانی به کار می‌رود .برخلاف بزل دایو، این بزل دو جهته بوده و قابلیت چرخش دارد. برای استفاده از این قابلیت، تنها کافی است بزل را بچرخانید تا زمان مورد نظرتان بر عقربه‌ی دقیقه شمار منطبق شود.

 

شیشه‌ی محافظ

تمام ساعت‌ها، لایه‌ای محافظ بر روی صفحه نمایش دارند که از عقربه‌ها و صفحه‌ی ساعت در برابر ضربه و خش، محافظت می‌کند. اغلب شیشه‌های محافظ از جنس یاقوت کبود، شیشه‌ی معدنی یا پلاستیک هستند. شیشه‌های معدنی و یاقوت کبود، در برابر خط و خش و ضربه از ساعت محافظت می‌کنند؛ اما شیشه‌های یاقوت مقاومت بیشتری دارند.

 

آویزه یا لبه‌ها

لبه‌ها، قطعه‌هایی هستند که به بدنه‌ی اصلی متصل اند و بدنه‌ی ساعت را به بندهای آن متصل می‌کنند. آویزها ممکن است ساده یا تزئینی باشند.

اندازه‌گیری عرض لبه‌ها، در انتخاب و خریداری بندهای جدید برای ساعت، به شما کمک می‌کند.

 

صفحه های روی ساعت

صفحه‌های کوچکی که بر روی صفحه نمایش اصلی ساعت قرار گرفته اند و برای نشان دادن تقویم روز، اشکال ماه یا کرنوگراف به کار می‌روند. ممکن است ساعت‌ها ۲-۳ صفحه‌ی کوچک داشته باشند.

 

تاج ساعت

پیچ کوچکی که در کناره‌ی ساعت قرار دارد و برای متوقف کردن عملکرد ساعت یا کوک کردن ساعت‌های مکانیکی به کار می‌رود، تاج ساعت نامیده می‌شود.

علاوه بر این‌ها با استفاده از این پیچ کوچک می‌توان ساعت را تنظیم کرد یا تغییر داد. در برخی ساعت‌ها از از تاج ساعت برای تنظیم تاریخ روز نیز استفاده می‌شود.

عموما در ساعت‌های لوکس و گران قیمت، تاج ساعت با سنگ‌های قیمتی تزئین شده است.

 

پوشرها

پیچ‌های کوچک دیگر که اغلب در کنار تاج ساعت قرار داده شده و برای ویژگی‌های اضافی ساعت مانند کرنوگراف یا … به کار گرفته می‌شود.

 

قاب پشتی ساعت

قاب پشتی ساعت که کد رفرانس نیز روی آن درج شده است، برای انجام تعمیرات و تعویض باتری، باز می‌شود.

 

تقویم

بر روی صفحه‌ی نمایش برخی ساعت‌ها، پنجره‌ای کوچک برای نشان دادن تاریخ وجود دارد. می‌توان با استفاده از تاج ساعت، تاریخ روز را تنظیم کرد.

 

معرفی اجزای درونی ساعت

اجزای درون ساعت، اهمیت بیشتری نسبت به اجزای بیرونی آن دارند. به این دلیل که جنس، مدل، ظرافت ساخت و نحوه‌ی مونتاژ این اجزا، بر کیفیت ساعت، تاثیر مستقیمی دارد.

علاوه بر آن ممکن است برخی از ویژگی‌های این اجزا با ساعت موردنظر فرد مغایرت داشته باشد. به همین دلیل اطلاع از اجزا ساعت و انواع می‌تواند در خرید ساعت ایده‌آل، راهگشا باشد.

 

موتور ساعت

بدون شک موتور ساعت از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن است که عملکرد و عمر ساعت، کاملا به آن بستگی دارد. عموم ساعت‌ها از ۳ موتور کوارتز، مکانیکی و اتوماتیک بهره می‌برند. در ادامه به بررسی موتورهای ساعت پرداخته و ویژگی‌های هر یک را عنوان می‌کنیم.

موتور کوارتز

شرکت میوتای ژاپن در دهه‌ی ۷۰ میلادی توانست با وارد کردن الکتریسیته به سنگ کریستالیواترز، باعث تولید فرکانس‌های منظم شود. در هر یک ثانیه، پنج فرکانس از این سنگ‌ها تولید می‌شد.

عمر باتری ساعت‌ها کوارتز بین ۱ تا ۱۰ سال است.

 

موتور مکانیکی

موتورهای مکانیکی در نتیجه‌ی مونتاژ اجزای کوچک به وجود می‌آیند. هماهنگی این اجزا، باعث به حرکت در آمدن عقربه‌های ساعت می‌شود. این موتورها با استفاده از انرژی ذخیره شده در فنر اصلی حرکت می‌کنند.

موتورهای مکانیک از ۴ قسمت اصلی تشکیل شده اند که هر کدام از آن‌ها وظیفه‌ی خاصی دارند. یکی از قسمت‌های موتور مکانیکی، لنگرک یا دسته‌ی کوک است که وظیفه‌ی تامین منبع انرژی را دارد. این انرژی به وسیله‌ی چرخ دنده‌ها به رقاصک انتقال داده می‌شوند. کاربرد رقاصک در ساعت، توزیع انرژی‌ست. همچنین قطعه‌ای به نام متعادل کننده، برای حفظ تعادل رقاصک در ساعت به کار رفته است.

 

موتور کوکی

موتورهای کوکی از قدیمی‌ترین انواع موتور است. این موتور با تنظیم دستی کار می‌کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد موتور ساعت کلیک کنید.

 

رتور

قطعه‌ای نیم دایره یا آونگی که با حرکت چرخ دنده‌ها می‌چرخد و انرژی مورد نیاز ساعت را با جعبه فنر تامین می‌کند.

 

سردسته

سردسته به صورت دکمه‌ای چرخشی، در بیرون قاب ساعت تعبیه شده است. با کمک دکمه‌ی سردسته می‌توان عقربه‌ها را چرخاند. این کار با فشرده شدن فنر اصلی انجام می‌شود.

 

فنر اصلی

فنر اصلی، ذخیره کننده‌ی انرژی است. این قطعه، انرژی‌ای که به وسیله‌ی چرخ دنده‌ها منتقل می‌شود را ذخیره می‌کند.

 

سیستم توزیع

سیستم توزیع در ساختار ساعت، باعث تقسیم بندی زمان می‌شود. همچنین صدای تیک تاک ساعت، از سنگ‌های به کار رفته در سیستم توزیع تولید می‌شود.

 

متعادل کننده‌ی انرژی

نام دیگر چرخ متعادل کننده، رقاصک است. همانطور که اشاره شد هر ۵ بار حرکت رقاصک معادل یک ثانیه است. یکی از قسمت‌های مهم رقاصک، فنر آن است که باعث کنترل حرکت ساعت می‌شود.

 

در آخر

اطلاع از اجزای تشکیل دهنده‌ی ساعت به شما کمک می‌کند تا بتوانید بر اساس کاربرد، ساعت مناسب خود را انتخاب کنید. در این مطلب به صورت جامع اجزای ساعت را معرفی و کاربرد هرکدام از آنها را توضیح دادیم.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

طراحی و توسعه:گروه رحمان وب