ورود / ثبت نام 0
blog image

موتور ساعت و انواع آن

زمان انتشار:
تیر 27, 1400
نویسنده:
میثم
زمان تقریبی مطالعه:
6 دقیقه

موتور ساعت یکی از اجزای مهم ساعت مچی و به اصطلاح، قلب ساعت است. دلیل اهمیت موتور ساعت مچی این است که باعث حرکت و کار ساعت می‌شود. اگر ساعت از قابلیت‌های دیگری مانند تقویم، کرنوگراف یا … برخوردار باشد، موتور آن‌ها را به حرکت در می‌آورد.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که علاوه بر ظاهر و امکانات ساعت مچی، به بطن و جزئیات آن نیز توجه می‌کنید، پس لازم است اطلاعاتی کامل در مورد موتور ساعت و انواع آن داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی موتور ساعت و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها بپردازیم.

 

انواع موتور ساعت

در مجموع ۳ نوع موتور ساعت مچی طراحی شده است: کوارتز، مکانیکی و اتوماتیک. هر یک از این موتورها ویژگی‌ها و مزایایی دارند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است.

در ساعت‌های کوارتز، موتور با کمک چرخ دنده‌ها باعث حرکت عقربه‌‌ها می‌شود. این موتور برخلاف ساعت‌هایی با موتور مکانیکی، نیازی به کوک کردن ندارند و به وسیله‌ی باتری کار می‌کنند.

کارکرد ساعت‌های مکانیکی مانند ساعت کوارتز است؛ با این تفاوت که در ساعت مکانیکی عقربه‌ها روان‌تر از عقربه‌های کوارتز حرکت می‌کنند. ساعت‌های مکانیکی برای حرکت نیازمند کوک شدن هستند.

بر خلاف ساعت‌های کوارتز، ساعت‌های اتوماتیک نیازی به باتری ندارند. انرژی جنبشی حاصل از حرکات مداوم دست باعث حرکت عقربه‌های ساعت می‌شود.

در ادامه به تفصیل، ویژگی‌های مختلف ساعت‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

موتور کوارتز

موتورهای کوارتز اولین بار توسط برندی ژاپنی به نام سیکو معرفی شد. موتور کوارتز به عنوان دومین موتور مورد استفاده در ساعت‌ها از نظر میزان استفاده محسوب می‌شود. تا قبل از آن، ساعت‌ها به وسیله‌ی موتور مکانیکی حرکت می‌کردند. معرفی و رواج موتورهای کوارتز، انقلابی در دنیای طراحی و تولید ساعت مچی به وجود آورد.

یکی از انواع پرطرفدار ساعت‌های کوارتز، ساعت‌های سولار است. ساعت‌های سولار با استفاده از نور مستقیم و غیرمستقیم خورشید یا نورهای مصنوعی برای حرکت عقربه‌ها استفاده می‌کنند.

 

مزایای موتور کوارتز

موتور کوارتز یکی از متداول‌ترین موتورهای استفاده شده در ساعت‌ مچی است. یکی از دلایل فراوانی موتورهای کوارتز، قیمت مناسب در عین ماندگاری بالای آن‌هاست. به دلیل این که موتور کوارتز از قطعات متحرک کمتری تشکیل شده است، دوام بیشتری نسبت به موتورهای مکانیکی و اتوماتیک دارد.

همان طور که پیشتر اشاره شد، موتورهای کوارتز از باتری استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل نسبت به دیگر موتورها، کمتر به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند. با وجود همه‌ی این ویژگی‌ها، مهم‌ترین دلیل استفاده از موتورهای کوارتز، دقت آن است. موتورهای کوارتز به ندرت از زمان عقب می‌مانند. این موتورهای بهترین انتخاب برای ساعت‌هایی با استفاده‌ی روزمره هستند.

 

موتور مکانیکی

زمان در موتورهای مکانیکی به وسیله‌ی حرکت فنر موتور اندازه‌گیری می‌شود. برای حرکتی بی عیب و نقص، لازم است فنر موتور مکانیکی با حرکات منظم شارژ شود. موتورهای مکانیکی از فنرهای مارپیچی شکل و تعدادی چرخ دنده‌ی متحرک ساخته شده اند. در نتیجه‌ی حرکت فنر و چرخ دنده‌ها، ساعت با دقت و ظرافتی بی نظیر حرکت می‌کند.

مکانیزم پیچیده و ظریف ساخت موتورهای مکانیکی، باعث شناخته شدن این فرآیند به عنوان «یک هنر مستقل» شده است. عموم ساعت‌های ساخته شده با موتور مکانیکی، برای استفاده در کلکسیون‌ها مناسب اند. به دلیل پیچیدگی این موتورها و ساعت‌های مکانیکی، خواندن زمان مقداری مشکل‌تر از ساعت‌های معمولی است.

 

مزایای موتور مکانیکی

با توجه به این که انرژی نیاز ساعت‌هایی با موتور مکانیکی از چرخش دسته‌ی کوک تامین می‌شود، این موتور نیازی به استفاده از باتری ندارد؛ بنابراین خیالتان از بابت هزینه‌ی تعمیر و تعویض باتری ساعت راحت است!

علاوه بر آن، یک موتور مکانیکی خوش ساخت، تا سال‌های زیادی دوام می‌آورد. همچنین بسیاری از افراد معتقدند موتورهای مکانیکی، ساعت‌هایی اصیل و زیبا را به وجود می‌آورند. عموما ویژگی کوک دستی این ساعت برای این افراد بسیار جذاب و لذت‌بخش است.

 

موتور اتوماتیک

مکانیزم کلی موتورهای اتوماتیک، مشابه موتورهای مکانیکی است؛ با این تفاوت که ساعت‌هایی با موتور اتوماتیک نیازی به کوک دستی ندارد. اگر ساعت خود را به طور منظم و روزانه استفاده کنید، ساعت سال‌ها قابل استفاده است.

ویژگی دیگر ساعت‌ها اتوماتیک، ضخامت آ‌ن‌هاست؛ دلیل این ضخامت، به کار رفتن رتورهای بیشتر در موتور ساعت است. حرکت عقربه‌ی ساعت‌هایی که از موتور اتوماتیک بهره می‌برند، به صورت پیوسته و روان است.

سخن پایانی

در این مطلب به صورت کامل درباره «موتور ساعت و انواع آن» صحبت کردیم و مزایا و معایب هریک را بررسی کردیم. به نظر شما کدام نوعِ موتور برای استفاده در ساعت‌ها مناسب‌تر است؟

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

طراحی و توسعه:گروه رحمان وب