ورود / ثبت نام 0
blog image

درباره برند سیکو(Seiko)

زمان انتشار:
فروردین 30, 1400
نویسنده:
میثم
زمان تقریبی مطالعه:
9 دقیقه

برند سیکو، یکی از بزرگترین هلدینگ های ساعت سازی در ژاپن است که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. برند Seiko، نخستین کمپانی ساعت سازی بود که انحصار این صنعت را از سوئیس ربود و در مقطعی بسیاری از شرکت های آن کشور را به مرز تعطیلی و برشکستگی رساند.

موفقیت سیکو حاصل فراز و نشیب های فراوانی بوده که این کمپانی در گذشته خود تجربه کرده است. اگر شما هم طرفدار این غول ساعت سازی ژاپنی هستید و دوست دارید درباره برند آن بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب از زدتایمر با ما همراه باشید.

«کنیتارو هاتوری» در سال ۱۸۸۱ زمانی که فقط ۲۲سالش بود مغازه ای برای فروش و تعمیرات ساعت باز کرد؛ این مغازه اولین قدم برای تولد برند سیکو بود. استعداد و تجربه بالای هاتوری در صنعت ساعت به دلیل آن که کار کردن را از سنین پایین شروع کرده بود؛ سبب رونق کسب و کار او شده بود.

۱۱سال بعد زمانی که هاتوری از لحاظ تجربه و ثروت به میزان بالایی رسیده بود تصمیم به تولید ساعت با برند اختصاصی خودش گرفت. ثمرۀ این تصمیم تاسیس کارخانه ساعت سازی به نام «سیکوشا» بود. اولین محصولی که در کارخانه سیکوشا تولید شد «ساعت دیواری» بود.

تولید ساعت دیواری مقدمه ای برای آغاز موفقیت های این کمپانی بود. ۳سال بعد انقلابی در جهان به وقوع پیوست: «کارخانه سیکوشا نخستین ساعت جیبی در جهان را تولید کرد.» در نخستین ماه های تولید ساعت جیبی توسط کمپانی سیکو، به دلیل ناشناخته بودن آن در بین مردم، استقبال مطلوبی از آن نشد اما هاتوری به واسطه تجربیات خود می دانست که صبر حلال مشکلات او است.

سرانجام در سال ۱۹۲۴ هاتوری تصمیم گرفت نام کمپانی را تغییر دهد و با حذف پسوند «شا»، کمپانی دوست داشتنی «سیکو» را تاسیس کرد. خلاقیت و نوآوری رمز موفقیت هاتوری بود و هیچ گاه این خلاقیت متوقف نشد؛ در سال ۱۹۶۹ نخستین ساعت مچی کوارتز توسط برند سیکو تولید شد.

تولید ساعت های کوارتز سبب لرزه ای بزرگ در بین ساعت سازان سوئیسی شد. تا آن زمان تمام ساعت های سوئیسی به صورت مکانیکی ساخته می شدند و استقبال مردم از ساعت های کوارتز انحصار این کشور را در صنعت ساعت سازی در هم کوبید.

هرروز که می گذشت برند Seiko سهم بیشتری از بازار را تصاحب می کرد و برند خود را به سوی جهانی شدن سوق می داد. در آن سال ها بیشتر ساعت سازان سوئیسی به مرز برشکستگی رسیدند و به جز چند برند مشهور بقیه آنها تعطیل شدند.

یکی دیگر از ویژگی های برند سیکو که سهم آنها را به شکل معناداری در بازار جهانی افزایش داد استفاده از دستگاه های صنعتی و اتوماتیک برای تولید محصولاتشان بود؛ در حالی که برندهای سوئیسی بر روی مکانیکی و لوکس بودن ساعت هایشان تاکید داشتند این کمپانی شروع به تولید انبوه ساعت مچی کوارتز کرد.

همین امر باعث اضافه شدن مشکلات جدید یعنی کمبود نیروی کار برای سوئیسی ها شد؛ زیرا آنها از تکنولوژی دستگاه های اتوماتیک برای تولید ساعت هایشان محروم بودند. همانطور که گفتیم خلاقیت در این غول ساعت سازی ژاپنی انتهایی نداشت؛ چند سال بعد سیکو موفق به تولید اولین ساعت های کورنوگراف در دنیا شد و دوباره بازار جهانی این صنعت را به لرزه در آورد.

نکته دیگری که درباره تاریخچه این غول ساعت سازی باید بدانید؛ سیکو پایه گذار ساعت های هوشمند یا به اصطلاح امروزی «اسمارت واچ» بود و نمونه های اولیه آن توسط این کمپانی تولید و به بازار عرضه شد.

این کمپانی فراز و نشیب های زیادی را در دوران کاری خود برای تصاحب موفقیت گذرانده است؛ مثلا در جریان جنگ جهانی اول کارخانه برند سیکو در اثر بمب باران های هوایی به صورت کامل تخریب شد و آنها مجبور شدند مجددا آن را از نو بسازند.

از مشکلات دیگری که جنگ برای آنها به وجود آورده بود می توان به فشار دولت ژاپن برای تولید قطعات نظامی اشاره کرد؛ دولت وقت ژاپن برای تولید تجهیزات الکترونیکی مرتبط با اهداف نظامی، کارخانه جات ژاپنی را مجبور به تولید این قطعات کرده بود و برند سیکو در آن سال ها کمترین آمار تولید و فروش ساعت های خود را تجربه کرده بود.

با تمامی این مشکلات، سیکو همچون گذشته پرقدرت ادامه می دهد و هرروز محصول خلاقانه تری را تولید و به بازار عرضه می کند.

مشخصات ساعت سیکو اصل

قطعا برندی با محبوبیت و عظمت سیکو طرفداران زیادی در کل جهان دارد و تولید ساعت های تقلبی یا فیک آن بازار پرسودی را برای افراد به وجود می آورد. برای آن که بتوانید ساعت های اصل سیکو را بخرید و متحمل ضرر نشوید نکاتی را در این قسمت برای شما آماده کرده ایم که با مطالعه آن می توانید به سادگی ساعت های اصل سیکو را از نمونه تقلبی آن تشخیص دهید.

  • ساعت های سیکو اصل دارای جعبه و شناسنامه منحصر به فرد هستند.
  • در جعبه ساعت های این برند شماره سریال ساعت هک شده است.
  • ساعت های سیکو کاملا بی صدا هستند.
  • شماره سریال قسمت پشتی ساعت را با شماره سریال هک شده بر روی جعبه ساعت تطابق دهید؛ اگر یکسان نبود یعنی ساعت مورد نظر تقلبی یا فیک است.
  • شماره سریال هک شده را در اینترنت جستجو کنید؛ اگر ساعت مورد نظر اصل باشد حتما بعد از جستجو تصویر آن را سایت های معتبر خواهید دید.
  • هرگونه غلط املایی در هر قسمتی از جعبه و خود ساعت نشانه تقلبی یا فیک بودن آن است.

قیمت ساعت سیکو

ساعت سیکو دارای مدل ها و کالکشن های بسیار متنوعی است و برای مصارف مختلف طراحی و تولید شده است. به عنوان مثال این کمپانی، ساعت برای استفاده روزمره، مجلسی و حتی غواصی دارد؛ بنابراین بازه قیمتی متفاوتی را برای هر شخص در بر می گیرد.

برای خرید ساعت های برند Seiko زمان کافی اختصاص دهید و بهترین مدل بر اساس نیازتان را خریداری کنید.

جمع بندی

برند سیکو، جزء محبوب ترین برندهای ساعت سازی در جهان است که بارها باعث تهدید صنعت ساعت در سوئیس شده است. نوآوری و ابتکار عضو جدانشدنی از این غول ساعت سازی ژاپنی است. در این مطلب از زدتایمر به صورت کامل درباره برند سیکو باهم صحبت کردیم و با تاریخچه آن آشنا شدیم.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

طراحی و توسعه:گروه رحمان وب